Sebeș – A V-a ediție a festivalului de muzică ușoară și folk „Universul copilăriei” și-a desemnat câștigătorii

Spread the love

Festivalul
de Muzică Ușoară și Folk „Universul Copilăriei” desfășurat
la Sebeș, și-a desemnat duminică, 14 aprilie 2019, câștigătorii
celei de-a V-a ediții. Dintre cei peste 100 de participanți, 47 de
soliști/grupuri au obținut premii la cele patru secțiuni („Folk
Solo”, „Folk Grupuri”, „Muzică Ușoară Solo”, „Muzică
Ușoară Grupuri”), Marele Trofeu al festivalului revenind grupului
„Dacii liberi” din Târgu-Ocna și solistului Andrei Arsene din
Moreni.

La
categoria „Folk Solo” au obținut premii: Alexandru Goșa,
Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul I), Andreea
Muntean, Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul I),
Daniela Radu, Târgu-Ocna-profesor coordonator Mihai Teleagă
(Premiul I), Teodora Păucean, Sebeș-profesor coordonator Corina
Ofelia Corpodean (Premiul I), Teodora Ilie, Sibiu-profesor
coordonator Daniel Vecsei (Premiul II), Roberta Crișan,
Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram (Premiul II), Denis
Covei, Târgu-Jiu-profesor coordonator Ionuț Popescu (Premiul II),
Tudor Bulban Sin, Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul
III), Tudor Oprea, Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul
III), Toader Toma, Moinești-profesor coordonator Toader Moței
(Premiul III), Darius Lupu, Victoria-profesor coordonator Mihai
Hălmagiu (Premiul III), Diana Oltean, Sebeș-profesor coordonator
Corina Ofelia Corpodean (Premiul III), Andrada Predică,
Râmnicu-Vâlcea-profesor coordonator Valentina Baldovin (Mențiune),
Daria Matei, Râmnicu-Vâlcea-profesor coordonator Valentina Baldovin
(Mențiune), Anamaria Epure, Sebeș-profesor coordonator Anamaria
Pașca (Mențiune) și Monica Candrea, Sebeș-profesor coordonator
Corina Ofelia Corpodean (Mențiune).

La
categoria „Folk Grupuri” au obținut premii: grupul „Ștrumfii”
Sebeș-profesor coordonator Anamaria Pașca (Premiul I), grupul
„Școala de Folk” Alba-Iulia-profesor coordonator Daniel Avram
(Premiul I), grupul „New Generation” Târgu-Ocna-profesor
coordonator Mihai Teleagă (Premiul I), grupul „Balada Junior”
Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul II), grupul
„Balada” Sibiu-profesor coordonator Daniel Vecsei (Premiul II),
grupul „Direcția 9” Sebeș-profesor coordonator Anamaria Pașca
(Premiul III), grupul „Atom” Moinești-profesor coordonator
Toader Moței (Premiul III), grupul „Klein und Jung”
Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean (Premiul
Special), Marele Trofeu al festivalului revenind grupului „Dacii
liberi” Târgu-Ocna-profesor coordonator Mihai Teleagă.

La
categoria „Muzică Ușoară Solo” au obținut premii: Alexandru
Damian, Sibiu-profesor coordonator Claudiu Botoroagă (Premiul I),
Briana Bechir, Baia Mare-profesor coordonator Doina Bentu (Premiul
I), Denisa Fulop, Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga
(Premiul I), Eveline Buta, Sibiu-profesor coordonator Claudiu
Botoroagă (Premiul I), Adelina Dumitrița Cusîn, Dorohoi-profesor
coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul I), Melissa Pițu,
Sebeș-profesor coordonator Dragoș Ioan Șușman (Premiul I),
Cosmina Pupezescu, Moreni-profesor coordonator Dana Călineț
(Premiul II), Ioana Matei, Sibiu-profesor coordonator Claudiu
Botoroagă (Premiul II), Andra Elena Mihalache, Dorohoi-profesor
coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul II), Ioana Ciofu,
Moreni-profesor coordonator Dana Călineț (Premiul II), Bianca
Apostol, Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai (Premiul
III), Bianca Gulea, Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga
(Premiul III), Valeriana Onescu, Oradea-profesor coordonator
Marius-Constantin Marcu (Premiul III), Paul Fleșeriu, Sebeș-profesor
coordonator Corina Ofelia Corpodean (Premiul III), Maia Cherteș,
Târgu-Mureș-profesor coordonator Carla Gliga (Mențiune), Andreea
Sarsamă, Victoria-profesor coordonator Mihai Hălmagiu (Mențiune),
Rebeca Blaga, Sebeș-profesor coordonator Corina Ofelia Corpodean
(Mențiune), Aida Olaru, Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian
Mihai (Mențiune), Denisa Dumitru, Târgu-Mureș-profesor coordonator
Carla Gliga (Mențiune), Ioana Vecerdea, Sibiu-profesor coordonator
Claudiu Botoroagă (Mențiune), Marele Trofeu al festivalului
revenind elevului Andrei Arsene, Moreni-profesor coordonator Dana
Călineț.

La
categoria „Muzică Ușoară Grupuri” au obținut premii: grupul
„Duble A” Dorohoi-profesor coordonator Paul-Ciprian Mihai
(Premiul I), grupul „Duet” Miercurea Ciuc-profesor coordonator
Jolan Szasz (Premiul II), grupul „Imagination” Sebeș-profesor
coordonator Anamaria Pașca (Premiul III).

Organizatorii
evenimentului transmit mulțumiri și felicitări atât
participanților și câștigătorilor, cât și sponsorilor oficiali
ai festivalului. De asemenea, sunt aduse mulțumiri și doamnei
profesor Lavinia Donose, creatoarea decorurilor care au înfrumusețat
scena Centrului Cultural „Lucian Blaga” Sebeș.

Evenimentul
a fost organizat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului
Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, în parteneriat
cu Clubul Elevilor Sebeș și a fost sponsorizat de companiile Alpin
57 Lux, Elis Pavaje, Romaqua Group Borsec, Agresione Sebeș,
Veronella Sebeș și IPEC Alba-Iulia.

Post-ul Sebeș – A V-a ediție a festivalului de muzică ușoară și folk „Universul copilăriei” și-a desemnat câștigătorii apare prima dată în Ziarul Apulum.

Source: Stiri Sebes Ziarul Apulum


Spread the love

Comentarii

Comentarii