Festivitate de decernare a premiilor Concursului Naţional „Mesajul meu Antidrog”, ediţia a XVI-a

Spread the love

În
data de 07.06.2019, în sala Mihai Viteazul din cadrul Instituţiei
Prefectului Alba, a avut loc festivitatea decernării premiilor
Concursului naţional „MESAJUL MEU ANTIDROG”, ediţia a
XVI-a – faza judeţeană, organizată de
Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog (CPECA) Alba,
Consiliul Judeţean Alba şi
Inspectoratul Şcolar al Judeţului Alba.

Aflat
la cea de-a XVI-a ediţie, concursul naţional „MESAJUL MEU
ANTIDROG”, implementat de Agenţia Naţională Antidrog, prin
Centrul de Prevenire, Evaluare şi
Consiliere Antidrog Alba, are drept scop
prevenirea consumului de droguri în mediul şcolar, prin implicarea
elevilor în activităţi extraşcolare de petrecere a timpului
liber.

Secţiunile
ediţiei a XVI-a au fost: eseu literar, film de scurt metraj,
spot, sport şi arte vizuale.

În
cadrul concursului, a fost vizată şi implicarea în mai mare măsură
a copiilor şi tinerilor în activităţi preventive, ca alternativă
de viaţă sănătoasă la consumul de droguri.

Premiile au fost acordate cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Alba.

Câştigătorii
Concursului Naţional „MESAJUL MEU ANTIDROG”, ediţia a XV-a,
faza judeţeană cu tema „Pot Altfel”:

■ Secţiunea
film de scurt metraj:

Categoria
de vârstă: liceu

Locul
I :


nume şi prenume: Coltor George (coordonator echipă);


unitatea şcolară: Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia, clasa a
XI-a;


Profesor coordonator: Pitea Gabriela.

■ Secţiunea
spot antidrog:

Categoria
de vârstă: liceu

Locul
I :


nume şi prenume: Lazea Andreea-Elena;


unitatea şcolară: Colegiul Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi
Crişan” Alba Iulia, clasa a X-a;


Profesor coordonator: Humeniuc Ramona.

■ Secţiunea
eseu literar:

Categoria
de vârstă: gimnaziu

Locul
I:


nume şi prenume: Puican Mădălina;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava, Cugir, clasa a
VIII-a;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Locul
II:


nume şi prenume: Zaharie Mihaela;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş,
clasa a VII-a;


Profesor coordonator: Hosu Mihaela.

Locul
III:


nume şi prenume: Cordea Alesia;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş,
clasa a VII-a;


Profesor coordonator: Hosu Mihaela.

Categoria
de vârstă: liceu

Locul
I:


nume şi prenume: Comşa Iuliana-Maria;


unitatea şcolară: Colegiul Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi
Crişan” Alba Iulia, clasa a X-a E;


Profesor coordonator: Humeniuc Ramona.

Locul
II:


nume şi prenume: Ghiuşan Norina Gabriela Adria;


unitatea şcolară: Colegiul Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi
Crişan” Alba Iulia, clasa a XI-a;


Profesor coordonator: Busuioc Carmen.

Locul
III: Barna Maria


unitatea şcolară: Colegiul Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi
Crişan” Alba Iulia, clasa a XI-a;


Profesor coordonator: Bălan Anca.

■ Secţiunea
arte vizuale pictură:

Categoria
de vârstă: gimnaziu

Locul
I:


nume şi prenume: Georgiu Alexandra Maria-Rebeca;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş,
clasa a VII-a;


Profesor coordonator: Hosu Mihaela.

Locul
II


nume şi prenume: Radu Anda;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava Cugir, clasa a
VIII-a;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Locul
III


nume şi prenume: Mircea Silvia;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava Cugir, clasa a
VIII-a;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Categoria
de vârstă: liceu

Locul
I:


nume şi prenume: David Teodora Ştefania;


unitatea şcolară: Colegiul Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi
Crişan” Alba Iulia, clasa a IX-a;


Profesor coordonator: Bălan Anca.

Locul
II


nume şi prenume: Jurjiu Maria;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Titu Maiorescu” Aiud, clasa
a IX-a;


Profesor coordonator: Costan Zamfira.

Locul
III


nume şi prenume: Medrea Mihaela-Ramona;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic Teiuş, clasa a XI-a;


Profesor coordonator: Suăraşan Mihaela.

■ Secţiunea
arte vizuale grafică:

Categoria
de vârstă: gimnaziu

Locul
I:


nume şi prenume: Draguţ Nicol;


unitatea şcolară: Liceul Tehnologic „Alexandru Domşa” Alba
Iulia, clasa a VI-a A;


Profesor coordonator: Ciobanu Gabriela.

Locul
II:


nume şi prenume: Trif Călin;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială „Horea”, clasa a VIII-a
A;


Profesor coordonator: Vlăzan Ioana.

Locul
III:


nume şi prenume: Predescu Darius;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava Cugir, clasa a
VIII-a A;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Categoria
de vârstă: liceu

Locul
I:


nume şi prenume: Negoiţescu Andreea;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir, clasa a
X-a;


Profesor coordonator: Boboia Alina.

Locul
II:


nume şi prenume: Popa Daniel;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic „Petru Maior” Ocna Mureş,
clasa a XI-a;


Profesor coordonator: Hosu Mihaela.

Locul
III:


nume şi prenume: Boca Valentin;


unitatea şcolară: Liceul Teoretic Teiuş, clasa a XI-a;


Profesor coordonator: Suăraşan Mihaela.

■ Secţiunea
arte vizuale: fotografie

Categoria
de vârstă: gimnaziu

Locul
I:


nume şi prenume: Dărăban Roxana;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava Cugir, clasa a
VIII-a;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Locul
II:


nume şi prenume: Puican Mădălina;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava, Cugir, clasa a
VIII-a;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Locul
III:

nume
şi prenume: Tomoiu Ştefania;


unitatea şcolară: Şcoala Gimnazială Singidava, Cugir, clasa a
VII-a;


Profesor coordonator: Predescu Stela.

Post-ul Festivitate de decernare a premiilor Concursului Naţional „Mesajul meu Antidrog”, ediţia a XVI-a apare prima dată în Ziarul Apulum.

Source: Stiri Sebes Ziarul Apulum


Spread the love

Comentarii

Comentarii