Miercuri: Meciul anului la baschet feminin în Alba Iulia

Miercuri: Meciul anului la baschet feminin în Alba Iulia

0

all star gameDouă selecţionate, NORD şi SUD se vor înfrunta, în dată de 3 aprilie începând cu ora 19:30 în Sala Sporturilor din Alba Iulia (în direct pe DigiSport2), în cadrul tradiţionalului eveniment “ALL STAR GAME” la baschet feminin. Albaiulienii sunt reprezentanţi prin antrenorul echipei CSU Alba Iulia – Miroslav POPOV şi jucătoarele: Ramona Eniko TARTĂ, Ekaterina ABRAMZON şi Amanda Clara THOMPSON care fac parte din selecţionata NORD.

Vă prezentăm mai jos cele două echipe care vor face spectacol la Alba Iulia:

Selecţionata NORD

1. Annemarie PÂRÂU (CSM SATU MARE)

2. Tiffany BROWN (BCM DANZIO TIMIŞOARA)

3. Ramona Eniko TARTĂ (CSU ALBA IULIA)

4. Monika BROSOVSZKY-BORIGA (BC UVG ICIM ARAD)

5. Chrissy GIVENS (BC UVG ICIM ARAD)

6. Flavia FERENCZI (UNIVERSITATEA CLUJ-NAPOCA)

7. Ekaterina ABRAMZON (CSU ALBA IULIA)

8. Alexandra Gabriela VLAICU (CSM U ORADEA)

9. Carla Donette BARTEE (BC UVG ICIM ARAD)

10. Amanda Clara THOMPSON (CSU ALBA IULIA)

11. Cristiana CUTAS (BC UVG ICIM ARAD)

12. Shanika FREEMAN (CSM SATU MARE)

13. Kari Richel LAPLANTE (BC UVG ICIM ARAD)

14. Kemile Lashawn JOHNSON (NOVA VITA TG. MUREŞ)

Antrenori selecţionata NORD – Dan FLESERIU (CSM Satu Mare) şi Miroslav POPOV (CSU Alba Iulia)

Selecţionata SUD

1. Matee AJAVON (CSM TÂRGOVIŞTE)

2. Florina DIACONU (RAPID)

3. Gabriela CURSARU (OLIMPIA BRAŞOV)

4. Milica IVANOVIC (ACS SEPSI ŞIC SF. GHEORGHE)

5. Ancuţa STOENESCU (CSM TÂRGOVIŞTE)

6. Jasmine BAILEY (ACS SEPSI ŞIC SF. GHEORGHE)

7. Gabriela MĂRGINEAN (CSM TÂRGOVIŞTE)

8. Claudia POP (CSM TÂRGOVIŞTE)

9. Ashley ARLEN (CSBT ALEXANDRIA)

10. Jilian ROBBINS (CSM TÂRGOVIŞTE)

11. Emina DEMIROVIC (CSM BUCUREŞTI SPORTUL STUDENŢESC)

12. Mekia VALENTINE (ACS SEPSI ŞIC SF. GHEORGHE)

13. Larisa TOMA (SCM U CRAIOVA)

14. Ksenia TIKHONENCKO (CSM TÂRGOVIŞTE)

Antrenori selecţionata SUD – Florin NINI (CSM Târgovişte) şi Deri CSABA (ACS Sepsi ŞIC Sf. Gheorghe)

Totodată, în urma centralizării voturilor, vă putem anunţa şi “cinci-urile” de bază pentru cele două selecţionate, în urma preferinţelor publicului, mass-media şi FRB:

NORD

1. Annemarie PÂRÂU

2. Monika BROSOVSZKY-BORIGA

3. Ekaterina ABRAMZON

4. Amanda THOMPSON

5. Kari LAPLANTE

SUD

1. Matee AJAVON

2. Milica IVANOVIC

3. Gabriela MĂRGINEAN

4. Jilian ROBBINS

5. Mekia VALENTINE

– Ponderea votului final a fost anunţată încă de la deschiderea votului ca fiind: 30% votul publicului, 30% votul mass-media şi 40% votul tehnic FRB.

– Păstrând tradiţia, FRB a anunţat că în componenţa celor două selecţionate se vor afla minim câte un reprezentant de la fiecare echipă din LNBF, echipele NORD şi SUD fiind formate din câte 14 sportivi şi 2 antrenori.

Echipele au fost stabilite, în urma voturilor publicului (1336 voturi înregistrate), reprezentanţilor mass-media (10 voturi de la instituţii de presă) şi a departamentului tehnic al Federaţiei Romane de Baschet. Din partea publicului, sportivele care au adunat cele mai multe voturi în selecţionata NORD au fost Tiffany BROWN ( BCM Danzio Timişoara – 271 de voturi) şi Annemarie PÂRÂU (CSM Satu Mare – 269 voturi), iar din selecţionata SUD au fost Matee AJAVON (CSM Târgovişte – 322 voturi) şi Jasmine BAILEY (ACS Sepsi ŞIC Sf. Gheorghe – 335 voturi).

Preferaţii mass-media din selecţionata NORD au fost Annemarie PÂRÂU (CSM Satu Mare) şi Chrissy GIVENS (BC UVG ICIM Arad), cu câte 6 voturi, iar din selecţionata SUD au fost Gabriela MĂRGINEAN şi Jillian ROBBINS (ambele de la CSM Târgovişte), cu câte 8 voturi.

Reamintim că baza de vot a fost alcătuită înainte de 11 martie cu 151 de sportive şi 14 antrenori principali care activează la toate echipele din LNBF, numele acestora fiind prezente în programul de vot pentru public până în 25 martie.

Jandarmii vor asigura măsurile de ordine şi siguranţă publică în zona sălii de sport  a  Universităţii 1 Decembrie 1918 pe timpul desfăşurării meciurilor de baschet din cadrul competiţiei Cupa României şi a evenimentului intitulat All Star Game.

Echipajele de jandarmerie vor avea misiunea de a asigura ordinea publică pe traseele de afluire/defluire a publicului şi în zona apropiată şi imediată a arenei sportive înainte, pe timpul şi după terminarea meciurilor de baschet.

De asemenea, conform atribuţiilor legale, vor interveni pentru restabilirea ordinii publice în cazul tulburării acesteia, pe traseele de afluire/defluire, în zona apropiată, imediată şi în interiorul sălii de sport şi vor coordona activitatea personalului de pază al CSU ALBA IULIA pe linia îndeplinirii atribuţiilor şi sarcinilor ce îi revin acestuia, conform planului de acţiune întocmit.

Pentru prevenirea incidentelor, atragem atenţia că, în conformitate cu prevederile Legii nr. 4/2008, modificată, spectatorii sunt obligaţi să respecte cu stricteţe măsurile stabilite de organizatori şi forţele de ordine, pe traseele de deplasare către/de la locurile de desfăşurare a competiţiilor şi jocurilor sportive, în apropierea şi în interiorul bazelor sportive.

Aceştia, la solicitarea forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă, au obligaţia de a prezenta documentele de acces şi, după caz, actele de identitate.

În plus, spectatorii au obligaţia de a prezenta, la solicitarea forţelor de ordine sau a personalului de ordine şi siguranţă, materialele de publicitate vizuală aflate asupra lor.

În final, reamintim faptul că nu i se va permite accesul în arena sportivă celui care refuză să se supună controlului corporal sumar şi al bagajelor, efectuat de personalul de ordine şi siguranţă, sau care săvârşeşte, înainte de a intra în arena sportivă ori în momentul intrării, fapte de natură penală sau contravenţională în legătură cu competiţia sau jocul sportiv respectiv.