HC Alba Sebes- Campioana pana in ultimul minut

0

Sambata, 17.10.2015 lupta cu cea mai mare miza s-a dat la sala Florin Fleseriu din Sebes, in confruntarea dintre HC Alba Sebes condusa de Alina Sorodoc,Sevistean Popa fiind suspendat in urma conflictului avut cu jucatoarele, si HC Zalau condusa de Gheorghe Tadici. Asadar, emotii, agitatie, entuziasm si nervi intinsi la maxim au constituit cadrul in care s-a derulat meciul seriii.

Iubitori nativi ai handbalului feminin, sebesenii au umplut randurile salii Florin Fleseriu incepand cu ora 17:30. Suporteri, finantatori, personalitati locale, rude sau prieteni cu totii au venit sa sustina echipa gazda.

Jocul a debutat prin inscrierea primului gol pentru echipa HC Alba Sebes, ridicand la cote maxime entuziasmul celor prezenti. Motivatia echipei gazda si-a facut simtita prezenta prin fiecare miscare executata de jucatoare in lupta lor de a inscrie cat mai multe goluri.

Prima repriza s-a remarcat prin scorul de 15-12 pentru HC Alba Sebes, marcand un joc intens prin avantajul echipei gazda de a conduce cu un numar de 3 goluri,in detrimentul echipei oponente in ciuda eforturilor de aparare ale acesteia.

Pion principal al jocului Ana Ciolan a fost cea care a reusit sa marcheze un numar impresionant de 8 goluri aducand un aport considerabil performantei echipei. O alta interventie importanta a venit din partea portarilor, care au aparat lovituri chiar si de la 7 metri.

In ciuda faimei echipei HC Zalau, jucatoarele au fost conduse timp de doua reprize de HC Alba Sebes, oponentele apropiindu-se periculos de echipa gazda prin momentele culminante de egalare din minutul 50 cu scorul de 20-20 si in minutul 58, cu scorul de 22-22.

Un joc extrem de strans, presarat pe alocuri de revolta antrenorilor si a celor prezenti legata de prestatia brigadei de arbitrii, in urma carora cei doi antrenori s-au ales cu cartonase galbene, iar pe final chiar cu cartonase rosii.

Un aspect important al meciului a fost marcat de protestele neintrerupte ale antrenorului echipei adverse Gheorghe Tadici, care au dus pana la patrunderea acestuia p in mijlocul terenului in minutul 12, fara a fi sanctionat.

Minutul 59, a dus la egalarea scorului 24-24 prin ultimul gol marcat de Valentina Bardac, , chiar in ultimele secunde, generand astfel o izbucnire de strigate de nemultumire din partea sustinatorilor echipei gazda.

Echipa HC Alba Sebes, s-a remarcat printr-o prestatie demna de o campioana ridicandu-se la asteptarile tuturor spectatorilor care au urmarit cu sufletul la gura fiecare modificare de punctaj, incurajand in permanenta jucatoarele. In ciuda egalarii din ultimul minut, HC Alba Sebes a marcat un moment de glorie care va ramane mult timp impregnat in amintirea sebesenilor, reiterand atmosfera jocurilor echipei Ciserom Sebes.