22-24 Martie: Colocviile de etnografie şi folclor «Gheorghe Pavelescu»

22-24 Martie: Colocviile de etnografie şi folclor «Gheorghe Pavelescu»

30

colocviiVineri, 22 martie 2012, Alba Iulia

CENTRUL DE CONFERINŢE „GAUDEAMUS” (LÂNGĂ SCHITUL SF. LAZĂR)

19,00 – Primirea invitaţilor

Sâmbătă, 23 martie 2012

CENTRUL „GAUDEAMUS”

10.00 – deschiderea oficială a celei de-a X-a ediţii a Colocviilor de etnografie şi folclor ,,Ghe. Pavelescu,,

– Cuvântul de bun venit din partea gazdelor: IPS Irineu – Arhiepiscop de Alba Iulia ; Ion Dumitrel, preşedintele CJ Alba; Daniel Breaz, Rectorul Universităţii, Emil Jurcan, Decanul Facultăţii de Teologie; conf. univ dr. Amalia Pavelescu, prof. univ. dr. Ilie Moise

Moderator : Daniela Floroian, directorul Centrului de cultură « Augustin Bena » Alba

– înmânare diplome celor mai buni meşteri populari de la Centrul de Cultură ,,Augustin Bena,, Alba

– Prezentare de film etnografic: Purtătorii de datini: – prezintă Gheorghe Nedea – consilier cultural C.J. Alba

–  In memoriam Avram Cristea – prezintă conf. univ. dr. Diana Câmpan: lansare de carte Şoaptă de înger- nuvele şi poezii, autor Avram Cristea

-Expoziţie aniversară Maria Poenaru şi a şasea generaţie – prezintă Maica Maria Vulcu de la Schitul Sf Lazăr şi Daniela Anca  de la Asociaţia ,, Maria Poenaru, Laz,,

– Lansări de carte: Vasile Moga, Gabriel Tiberiu Rustoiu (ed.), Judeţul Alba. Istorie, cultură, civilizaţie ; Alba Iulia, 2013 ; Avram Cristea, Jan Nicolae, Daniela Floroian (ed.), Rolul patrimoniului în contextul crizei valorilor (volum colectiv colocvii 2012); Ioan Popa, Ţara Secaşelor. O monografie în imagini, Alba Iulia, 2013; Marian Marin Bălaşa, Omenesc şi ştiinţă. Pagini din subteranul muzicologiei şi folcloristicii româneşti… pe baza arhivei Ioan R. Nicola; Vasile V. Filip, Menuţ Maximian, Cultura tradiţională imaterială românească din Bistriţa-Năsăud. Riturilede trecere, Eikon, Cluj-Napoca, 2012; Sorin Grecu, Alexandru Ţitruş, portret din cioburi (prezentare Tiberiu Groza, Cluj-Napoca)

– Lucrările în plen ale colocviilor cu tema:

ICOANA TRANSILVĂNEANĂ PE STICLĂ ÎNTRE DEVOŢIUNEA POPULARĂ ŞI PATROMIUL CULTURAL cu ocazia aniversării Mariei Poenaru de la Laz, la împlinirea vârstei de 90 de ani şi a CENTENARULUI IOAN R. NICOLA , etnomuzicolog de prestigiu, născut în 1913 la Gârbova de Sus, judeţul Alba

– Prezentarea lucrărilor în plen:

prof. univ. dr. Ilie Moise (Sibiu) : Gheorghe Pavelescu şi pictura pe sticlă la români 

dr.Marin Marian-Bălaşa (Bucureşti): Dincoace şi dincolo de “muzică”: noi teritorii pentru antropologia culturală

dr.Constantin Catrina (Braşov): Retrospectivele unui octogenar in memoriam Ioan R. Nicola

prof. dr.Ion Cuceu (Cluj-Napoca): Ioan R. Nicola si fundamentarea etnomuzicologiei la Cluj

prof.dr.Maria Cuceu (Cluj-Napoca): Contribuţia lui Ioan R. Nicola la cercetarea ritualurilor agrare

-moment artistic: Leontina Fărcaş în memoria lui Ioan R. Nicola

– Lansare carte Alexandru Ţitruş- portret din cioburi – prezintă drd. Tiberiu Groza, directorul CJCPTC Cluj

– ora 13 – expoziţie aniversară la Muzeul Naţional al Unirii

– Vernisaj expoziţie icoane şi documente Laz : NOI, POIENARII, VOUĂ  MOŞTENIRE. (Ioana Rustoiu, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, Dana Zecheru, Arhivele naţionale – serviciul judeţean Alba) 

– Continuarea lucrărilor pe secţiuni:

1. Sectiunea Icoana pe sticlă

2. Sectiunea Antropologie muzicală, Etnografie şi folclor

16,00 – 19,00 – Continuarea lucrărilor colocviului pe secţiuni şi dezbateri

Duminică, 24 martie 2012

9,00 – Plecarea în excursie documentară la Sebeşel,  Laz şi Loman

10 – 11 – Participarea la Sfânta Liturghiela Biserica din Petreşti ; vizitare muzeu parohial

11,30 : – expoziţie de artă populară, expun cursanţii claselor de meşteşuguri populare din cadrul Centrului de cultură Augustin Bena Alba, instructori Lucia Bratu (olarit) şi Ionică Cernat (crestături în lemn)

– specatcol la Sebeşel susţinut de membrii Ansamblului din Sebeşel, coordonatori Nelu Sas şi Sorica Fărcaş

12,30-13,30 : vizitarea stânei de la Loman şi moment artistic susţinut de cursanţii clasei de flueraşi din cadrul Centrului de cultură Augustin Bena Alba, instructor Ionică Cernat

13,30-14,30 : aniversarea la 90 de ani de viaţă a Mariei Deac Poenaru la casa Poenarilor din Laz

-doamna Maria Deac Poenar a fost declarată în anul 2011 Tezaur Uman Viu

– vor fi prezenţi la aniversare preşedintele C.J. Alba Ion Dumitrel şi cercetător dr. Corina Mihăescu reprezentanta MCPCN, membră a Comisiei Naţionale de Salvgardare a Patrimoniului Imaterial

Vor susţine lucrări :

SECŢIUNEA ICOANA PE STICLĂ

MODERATOR: Ilie Moise

Ana Dumitran (Alba Iulia): Începuturile picturii pe sticlă la Nicula

Andreea Buzaş (Sibiu): O viaţă, un muzeu, un destin… Consideraţii privind înfiinţarea şi dezvoltarea colecţiei de icoane pe sticlă din Sibiel

Corina Mihăescu (Bucureşti) : Film etnografic dedicat icoanei ; Nicolae Suciu, Icoana (prezentare de carte)

Ioan Pop Curşeu (Cluj-Napoca): Icoanele pe sticlă transilvane şi Cimitirul Vesel de la Săpânţa: confluenţe iconografice

Raluca Betea (Cluj Napoca): Iconografia Judecăţii de apoi în pictura pe sticlă din Transilvania

Ştefana Pop Curşeu (Cluj-Napoca): Bunavestire post-bizantină prin prisma iconografiei teatrale

Elena Băjenaru (Făgăraş): Consideraţii asupra începutului picturii pe sticlă din Transilvania 

Siluan Timbuş (Nicula): Pictura pe sticlă între icoană şi arta populară

Saveta Pop (Cluj-Napoca), Icoane pe sticlă aparţinând Centrului Nicula în colecţiile Muzeului Mitropoliei Clujului

SESIUNEA A II-A:

MODERATOR: Ioan Pop Curşeu

16.00-19.00

Ioan Şt. Lazăr (Rm. Vâlcea): Icoanele pe sticlă – ipostaze de
teoantropologie populară;

Mioara Sântioan, Maria Juravle (Cluj-Napoca) : Reprezentări iconografice din perioada Triodului

Maria Predan (Cluj-Napoca): Sfânta Treime-elemente de teologie, estetică, reprezentare artistică în şcoala Lazului

Dumitru Vanca (Alba Iulia) : Stan Zugravul: repere iconografice inedite în patrimonial Bisericii grecilor din Alba Iulia

Silviu Negruţiu (Tg. Mureş), Pictura lui Popa Gheorghe din Şerbeni (Mureş)

Alexandru Pârgaru (Alba Iulia) : Icoana pe sticlă ca moştenire de neam

Jan Nicolae (Alba Iulia): Teme inedite de iconografie populară

  1. 1.      Hagiografie şi iconografie populară: Sfânta Rosalia, o pustnică italo-bizantină (sec. XII) în iconografia transilvăneană pe sticlă şi imaginarul morţii;
  2. 2.      Părintele Dumitru Stăniloae şi icoana transilvăneană pe sticlă;
  3. 3.      Iconografia Adormirii Precestei în repertoriul centrului de la Laz ;
  4. 4.      5 icoane inedite ale centrului de la Laz în colecţii particulare albaiuliene
  5. 5.      3 icoane pe sticlă inedite ale centrului iconografic Biserica Albă (Vârşeţ, Serbia) ;
  6. 6.      O icoană pe sticlă inedită a lui Ioan Pop de Făgăraş : Proslăvirea Crucii (1837)

Simona Himcinschi (Alba Iulia): titlu rezervat

Sabin şi Maria Cioica (Alba Iulia): Patrimoniul iconografic al comunei Lupşa (sec. XV-XIX)

Teodora Roşca (Cluj-Napoca):

1. In memorim Horia Bernea;

2. Sfinţi militari în icoana ţăranului român;

Teodor Bindea (Cluj-Napoca): titlu rezervat

Diana Moga (Alba Iulia): titlu rezervat

18.00-19.00 : Dezbatere : Patrimoniul iconografic ca reper identitar

SECŢIUNEA ANTROPOLOGIE MUZICALĂ, ETNOGRAFIE ŞI FOLCLOR

SESIUNEA I A: 11.15-13.00

MODERATOR:  Marian Marin Bălaşa, Bucureşti

Amalia Pavelescu (Sibiu): Gheorghe Pavelescu şi Ioan R. Nicola

Constantin Secară (Bucureşti): Cercetările lui Ioan R. Nicola în domeniul folclorului muzical din sud-estul Transilvaniei – studii, date, culegeri inedite

Mircea Cîmpeanu (Cluj-Napoca): Viitorul trecutului – interpreți, repertorii, atitudini. Noi preocupări în muzica folclorică românească 

Iozefina Furic (Cluj Napoca), Culegerile folclorice ale lui Ioan R. Nicola la slovacii din Bihor şi Sălaj 

Emilian Paraschiv (Alba Iulia): Ioan R. Nicola – pagini de viaţă

Virgiliu Florea (Cluj-Napoca) : Legende populare româneşti publicate în limba germană de Carmen Sylva 

Cosmina Timoce-Mocanu (Cluj-Napoca), Corespondenţa lui Ion Muşlea

SESIUNEA A II A: 16.00-19.00

MODERATOR: Cosmina Timoce

Petruţa Pop (Alba Iulia):  Prezentarea proiectului cultural Reconstituirea portului tradiţional din Pănade, Alba – restituire parţială a patrimoniului imaterial local -carte şi film documentar etnografic.

Gabriela Mircea (Alba Iulia) : Noi aspecte ale interesului lui Traian Achim (1885-1945) pentru cultura tradiţională: „Notiţe literarie”, Sibiu, 1907 (II)

Vasile V. Filip, Menuţ Maximian (Bistriţa) : Rituri de trecere (prezentare de carte)

Veronica Oşorheian (Bistriţa), “TRAISTA ŞI DESAGA”- obiecte nelipsite altădată din gospodăria ţăranului roman;

Dumitru Gălăţanu Jieţ (Petroşani): Pătru Dănăreaţă(1883-1961)din Valea Jiului -,,fluieraşul ielelor

Alexandru Pal (Alba Iulia): Moduri populare şi ritmuri specifice în muzica populară românească

Liviu Cernat (Alba Iulia): Evoluţia arcuşului

Cătălina Velculescu, Ion Victor Velculescu (Bucureşti): Luna grăbită din livadă: o mărturie despre cum au fost distruse temeliile satului românesc

Nicolae Constantinescu (Bucureşti): Imagini ale vieţii monahale pe “simezele” literaturii orale.

Organizatori

–         Consiliul Judeţean Alba

–         Centrul de cultură Augustin Bena Alba

–         Universitatea 1 Decembrie 1918 Alba Iulia

–         Facultatea de Teologie Ortodoxă Alba Iulia

Parteneri:

–         Arhivele Naţionale – Serviciul judeţean Alba

–         Asociaţia Maria Poenariu, Laz

–         Asociaţia Fiii satului 2009 Sebeşel

–         Asociaţia crescătorilor de ovine din Săsciori

–         Muzeul Naţional al Unirii

–         Primăria comunei Săsciori

–         Primăria comunei Şugag

–         Schitul Sf. Lazăr din Alba Iulia

30 Comentarii

Adaugă părerea ta

Comentariu:

Nume:

Email:

Website:

nine − three =